9 افسانه در مورد پسوندهای جدید دامنه

9 افسانه در مورد پسوندهای جدید دامنه

تا سال 2012، پیدا کردن دامنه‌ای کوتاه و به‌یاد ماندنی میان پسوندهای موجود بسیار سخت بود. زمانی که ICANN، سیاست‌گذار دامنه در جهان، برنامه‌های کاربردی خود را برای ایجاد پسوندهای جدید آغاز و همگان را به آن دعوت کرد، یک رویداد تاریخی مهم در برای اینترنت و فرصتی بزرگ جهت ایجاد آدرس‌های کوتاه‌تر، معنادارتر و برجسته‌تر برای نام دامنه روی داد.

از سال 2012 بیش از 1200 پسوند جدید (nTLD) در سطح اینترنت در دسترس عموم قرار گرفت. nTLDها درواقع پسوندهای وبسایت‌های به جز .COM، .NET، .ORG و موارد مشابه هستند. برخی از مثال‌های nTLDs شامل .TECH، .FUN، .STORE، .SPACE، .CLUB و .XYZ می‌باشد (البته اخیراً به دلیل محبوبیت پسوند .XYZ، بسیاری این پسوند را در لیست پسوندهای معمول و نه جدید قرار می‌دهند).

البته پسوندهای جدید یا nTLDs دیگر چندان جدید هم نیستند! با توجه به اینکه حالا بعضی از بزرگ‌ترین برندها در جهان از پسوندهای جدید دامنه استفاده می‌کنند، محبوبیت‌ این پسوندها روزانه در حال افزایش است. با این وجود بسیاری هنوز نمی‌دانند که دقیقاً این پسوندها چه کمک بزرگی می‌تواند به کسب و کار و برند آن‌ها بکند.

صفحه اختصاصی ثبت دامنهدر ادامه 9 افسانه در مورد پسوندهای جدید برای شما فاش می‌شود:

1- پسوندهای جدید فقط برای قشر خاص کاربرد دارد.

درواقع نه. چیزی که بسیاری از مردم به آن توجه نمی‌کنند این است که تمامی New gTLDها مثل هم نیستند. درسته که بعضی از آن‌ها متعلق به صنعت و بازار خاصی هستند اما مابقی آن‌ها کاربردهای عمومی دارند و مشهور هستند.
برای مثال کلمه‌ی «Online» در 24 زبان هم‌معنی است و فهمیده می‌شود. به همین دلیل ثبت پسوند .ONLINE هر ساله 140% رشد داشته است. در حالی که یک پسوند که کاربردپذیری آن بسیار کم بوده است، رشد بسیار کمتری داشته است.
تمامی پسوندها برابر ساخته نشده‌اند!

2- پسوندهای جدید رنک خوبی در سئو کسب نمی‌کنند.

بحث‌های زیادی سر این مسئله وجود دارد که New gTLDs یا همان دامنه‌های جدید از رتبه کمتری در SEO برخوردار می‌شوند و همچنان برخی بر این باورند که این یک واقعیت است.
گوگل در پستی در وبلاگ مرکزی وبمستر به این تصور نادرست پایان داده است. گوگل در این پست اخباری رسمی در مورد نحوه‌ی Crawl (خزندگی) و Indexing (فهرست کردن وبسایت‌ها) در لیست جست‌وجوی خود توضیح داده است. گوگل در این نوشته به صورت واضح در خصوص رنکینگ سئو پسوندهای جدید در قالب سؤال و جواب، شفاف‌سازی کرده است:

سوال: تاثیر پسوندهای جدید بر روی رفتار جست‌وجو چیست؟ آیا گوگل در حال تغییر الگوریتم سرچ خود نسبت به این پسوندهاست؟ واقعاً چقدر پسوندهای جدید در نتایج جست‌وجو اهمیت دارند؟
پاسخ: به صورت کلی سیستم ما رفتاری مشابه با پسوندهای جدید و سایر پسوندها (مانند .com و .org) دارد. کلمات کلیدی در یک پسوند (مثل .design) به آن پسوند برتری و یا عدم برتری در نتیجه جست‌وجو نمی‌دهد.

اما بیایید از یک زاویه دیگر به این موضوع نکاه کنیم! هر چند که به نظر می‌رسد تفاوتی بین دامنه‌های قدیمی (معمول) با دامنه‌های جدید وجود ندارد اما کلمات کلیدی که در سئو مهم هستند! اگر در نظر بگیریم که پسوند دامنه، خود یک کلمه کلیدی است آنوقت چه می‌گویید؟ تا کنون فقط بر روی محتوا سرمایه گذاری می‌کردیم اما حالا دامنه وبسایت خود یک کلمه کلیدی دارد، کلمه‌ای که در تمامی آدرس‌های وبسایت هوشمندانه استفاده می‌شود. پس می‌تواند به طور غیر مستقیم بر روی سئو تاثیر داشته باشد. کافیست بهترین را انتخاب کنید.

اخیراً Wix.com، یکی از برترین Website Builder ها در سطح جهان که زیرساخت و ابزارهای ایجاد وبسایت به صورت آسان و بدون نیاز به کدنویسی را فراهم می‌کند، بزرگترین رویداد رقابتی در زمینه‌ی بهینه‌سازی وبسایت جهت نمایش در موتور جست‌وجوی گوگل (رنک SEO) را برگذار کرده است که جایزه‌ی آن 50,000 دلار بود. وبسایت برنده‌ی این رقابت بزرگ یک دامنه با پسوند .TECH بود: www.seo-hero.tech! دلیل استفاده از پسوندی جدید توسط برنده‌ی مسابقه‌ی سئو که مشاور در امور سئو نیز هست را می‌توانید در این لینک مشاهده کنید.
وقتی یک متخصص سئو ترجیح می‌دهد از یک New gTLD یعنی .tech استفاده کند، دیگرچه می‌توان گفت؟

3- هیچکس از پسوندهای جدید استفاده نمی‌کند.

تا ماه می 2017، بیش از 24,448,000 دامنه با پسوند جدید ثبت شده است. به صورت میانگین حدود 50,000 دامنه با پسوند جدید هر هفته به ثبت می‌رسد.
اعداد گویا هستند!

4- برندها و شرکت‌های بزرگ از پسوندهای جدید استفاده نمی‌کنند.

اگر این گفته صحیح باشد، پس تکلیف وبسایت‌های «www.ces.tech»، «www.cta.tech»، «www.magazine.store» و «www.unrabndictionary.store» چه می‌شود؟ یا چه چیز باعث شده تا برندهای بزرگ جهانی از پسوندهای مخصوص به خود مثل global.canon، group.bnpparibas و home.barclays استفاده کنند؟

5- هیچکس برای سرمایه‌گذاری پسوندهای جدید را جدی نمی‌گیرد.

خود را برای یک شک آماده کنید.
دامنه‌ی casino.online به مبلغ 201,250 دلار و دامنه‌ی business.site به مبلغ 50,000 دلار در حراجی فروش رفت. در واقع میزان درآمد سالیانه‌ی حاصل از هزینه‌ی تمدید دامنه‌های Premium با پسوند .ONLINE برابر 753,007 دلار است. اگر این‌ها جدی نیستند، پس چی هستند؟

6- مردم ممکن است New gTLDها را خریداری کنند اما درواقع هیچ استفاده‌ای از آن‌ها نمی‌کنند.

حدود 60% از پسوندهای جدید و معروف مثل .ONLINE، .SITE، .SPACE، .TECH سالیانه تمدید می‌شوند. به این معنا که 60% از کسانی که دامنه‌های New gTLD خریداری می‌کنند، برای مقاصد طولانی مدت آن را ثبت کرده‌اند.

7- سرمایه‌گذاری بر روی دامنه با پسوند جدید اشتباه است.

واقعیتی جالب: تعداد 26 دامنه که توسط چند نفر با قیمت 1.2 الی 5 دلار به ثبت رسیده بودند، به قیمت چند هزار دلار به فروش رسیدند. درواقع این 26 دامنه 8308% سود داشتند.
در کجا دیگر می‌توان تا این میزان بازدهی را توقع داشت؟

8- پسوندهای جدید تقاضای جهانی ندارد.

پسوندهای جدید یا همان New gTLDها در 235 کشور و توسط 148 رجیسترار (دارای نمایندگی رسمی ثبت‌ دامنه) در حال ثبت و استفاده هستند. ذکر این نکته مهم است که بعضی از پسوندها در برخی مکان‌ها محبوب‌تر هستند. برای مثال پسوند .nyc محبوب‌ترین پسوند در آمریکا به خصوص نیویورک است. در عوض پسوند .ONLINE در انگلیس، آلمان، آمریکا، هند، هلند، کانادا و چند کشور دیگر بسیار محبوب است و علت آن ماهیت این پسوند که «عمومی» می‌باشد و همچنین «مقبولیت» آن نزد این کشورهاست.
هم‌اینک بسیاری از استارتاپ‌های ایرانی از پسوند .io یا .site استفاده می‌کنند.

9- پسوندهای جدید کاربردی و ماندنی نیستند.

درحالی که پسوند .XYZ و تاکنون بیش از 2,300,000 و پسوند .ONLINE تاکنون بیش از 716,000 ثبت فعال داشته است، پسوند .TECH تا این لحظه تنها 262,000 ثبت دارد. این به این معناست که برای مثال به دلیل اینکه پسوندهای .XYZ و .TOP و .ONLINE عمومی‌ترند و کاربردپذیری بیشتری دارند، بیشتر مورد توجه قرار گرفته و تمایل به ثبت آن برای قشرهای گوناگون بیشتر است. از طرف دیگر از آنجا که پسوند .TECH بیشتر برای قشر فنی مناسب است، پس علاقه‌مندان خاص خود را در این صنعت دارد و از عمومیت کمتری برخوردار است.

این مثال‌ها تنها برای بیان این مسئله بود که هر پسوند دارای مسیر رشد و میزان ثبت مشخص بسته به ذات خود است. با این وجود در تمامی موارد، هر روزه تعداد بیشتری کاربر در جست‌وجوی نام مورد نظر خود با پسوندهای مختلف هستند تا نهایتاً بتوانند آدرسی کوتاه، به‌یاد ماندنی، معنادار و دارای کلمات کلیدی پیدا و آن را ثبت کنند. از این رو، پسوندهای کاربردی جدید نیز به زودی ارائه می‌شوند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به .app، .pars، .abc، .zero، .next، .همراه، .tci، .nowruz و .google اشاره کرد.

در همین زمان اندک تعداد بیش از 2300 دامنه با پسوند جدید در لیست Alexa top 100,000 هستند. شکی نیست که پسوندهای جدید ماندنی هستند. درواقع پسوندهای جدید به زودی به پسوندهای عادی تبدیل می‌شوند.

درباره نویسنده
اردشیر بهبود
اردشیر چند سالیست که در حوزه وب و تکونولوژی‌های وابسته فعالیت می‌کند، او همچنین به ترجمه، وبلاگ‌نویسی و امور پشتیبانی و امنیت سرور علاقه زیادی دارد و به عنوان ایده‌پرداز تلاش می‌کند بهترین راه را برای ارائه خدمات و محصولات پیدا کند.
2 دیدگاه برای “9 افسانه در مورد پسوندهای جدید دامنه
  1. حسین - 25 آبان, 1398 at 4:41 ب.ظ

    کاربردی بود. دنبال همچین مطلبی بودم. سپاس

    پاسخ

دیدگاه خود را ارسال کنید