با امکانات و ویژگی های وردپرس 4.8 آشنا شوید

با امکانات و ویژگی های وردپرس 4.8 آشنا شوید

وردپرس 4.8 پس از انتشار 4 نسخه بتا و Release candidate بالاخره در تاریخ 8 می 2017 به افتخار پیانو نواز آمریکایی جاز با نام William John Evans مشهور به Bill Evans منتشر شد. (نگارش فارسی این نسخه، به نام استاد آی محمد یوسفی، نوازنده بخشی خراسان، نامگذاری شده است.)

وردپرس 4.8 اولین نسخه نوع Major در سال 2017 است که پس از مدت ها با ویژگی ها و پیشرفت های قابل توجه اینک در دسترس کاربران قرار گرفته است. در این مقاله به تشریح ویژگی ها و امکانات جدید وردپرس 4.8 می پردازیم، مواردی که بعد از بروز رسانی می توانید امتحان کنید.

در وردپرس 4.8، ایجاد و مدیریت لینک ها بهبود یافته است. ضمن اینکه 3 ابزارک چند رسانه ای در بخش های تصویر، صوت و ویدئو و همینطور دو ابزارک در بخش های ویرایش متنی و اخبار به پیشخوان وردپرس اضافه شده اند.

 

ابزارک های جدید و کاربردی وردپرس 4.8

ابزارک های بسیاری تا کنون توسط کاربران وردپرس پیشنهاد شده است که بالاخره در این نسخه به 5 پیشنهاد برتر توجه و 5 ابزارک به وردپرس اضافه شده یا با قابلیت های جدید بروز شده اند:

1- ابزارک تصاویر
پیش از این چنانچه قصد داشتید یک تصویر به سایدبار یا نوار کناری وردپرس در نوشته ها اضافه کنید مجبور بودید یا از پلاگین استفاده کنید یا یک کد html بنویسید. اما در ورپرس 4.8 یک ابزارک به این کار اختصاص یافته است. با استفاده از ابزارک تصاویر به راحتی کشیدن و رها کردن تصاویر (Drag and Drop)، تصویر مورد نظر به سایدبار افزوده می شود. کافیست دکمه Add image یا افزودن تصویر در بخش تنظیمات ابزارک انتخاب شود. در این صورت همانند بخش مدیریت چند رسانه ای قادر به بارگذاری تصویر مورد نظر خواهید بود.

ابزارک تصویر وردپرس
به محض آپلود تصویر، کافیست بر روی دکمه Add to widget یا افزودن به ابزارک کلیک و در نهایت دکمه ذخیره را اعمال کنید.

2- ابزارک ویدئو
همانند ابزارک تصاویر، وردپرس 4.8 یک ابزارک نیز برای آپلود ویدئو در بخش سایدبار ارائه کرده است. علاوه بر آپلود مستقیم حتی می توانید ویدئو های موجود در YouTube, Vimeo یا هر سرویس دهنده دیگر که از oEmbed پشتیبانی می کند را بدون نیاز به دانلود و آپلود مجزا، مستقیما از این بخش بارگذاری کنید.

ابزارک ویدئو وردپرس

توصیه می کنیم جهت مدیریت بهتر منابع، چنانچه ویدئو مورد نظر قبلا در یکی از شبکه های پخش ویدئو چون آپارات، YouTube، Vimeo و … قرار گرفته است از دانلود ویدئو و آپلود مجزا خودداری و به جای آن از لینک oEmbed آن شبکه استفاده کنید.

با استفاده از ابزارک ویدئو ساده تر از آنچیزی که تصور می کنید ویدئو مورد نظر آپلود می شود. کافیست بر روی دکمه Add Video یا افزودن ویدئو در ابزارک مربوطه کلیک و از طریق پاپ آپ باز شده لینک URL ویدئو را وارد کنید. به محض وارد کردن URL، وردپرس خود ویدئو را تشخیص داده و یک تصویر کوچک از آن ارائه می کند. بنابراین با ذخیره تنظیمات ویدئو در مکان مورد نظر قرار می گیرد.

3- ابزارک صدا
اگر وبسایت شما از جمله مواردیست که به طور مداوم نیاز به آپلود و انتشار انواع فایل های صوتی دارد، شاید هیچ وقت مثل الان نمی توانستید به این راحتی موزیک و دیگر فایل ها صوتی را آپلود کنید.

ابزارک صوت و صدا وردپرس
با استفاده از ابزارک صدا، همانند دو ابزارک قبلی، انواع فایل های صوتی با فرمت های OGG, MP3 و WAV را می تواند آپلود کنید. جالب اینکه ابزارک صدا نیز همانند ابزارک ویدئو از کد های HTML مبتنی بر Embed پشتیبانی می کند. بنابراین می توانید لینک فایل را مستقیما در این ابزارک وارد کنید.
به عنوان یک پیشنهاد حتی می توانید از این بخش یک فایل صوتی خوش آمد گویی معرفی کنید که در هنگام باز شدن وبسایت، اجرا شود!

4- ویرایشگر دیداری در ابزارک ویرایش متن
ابزارک متن قبلا هم در وردپرس وجود داشت اما ضعف آن در این بود که برخلاف ویرایشگر اصلی وردپرس در بخش نوشته ها و صفحات، فقط می توانستید از کدهای HTML در آن ویرایشگر ساده استفاده کنید. بنابراین امکان مشاهده نتیجه تغییرات و یا نگارش متن به صورت دیداری وجود نداشت. در وردپرس جدید 4.8، ابزارک متن به ویرایشگر Visual نیز مجهز شده است.

ابزارک ویرایشگر دیداری متن وردپرس

البته ابزار موجود هنوز به پای ابزار ویرایشگر اصلی در بخش صفحات و نوشته ها نمی رسند چرا که فقط گزینه های، ایتالیک، لیست کردن متن، ضخامت و ایجاد لینک، ارائه شده است.

5- ابزارک اخبار و رویدادها با چهره ای جدید
با بروز رسانی وردپرس به نسخه 4.8، حتما متوجه تغییرات ظاهری در ابزارک اخبار و رویدادها شده اید. اما این ابزارک علاوه بر ظاهر که خوانایی مطالب را بالا برده، دستخوش دو تغییر دیگر نیز شده است:

ابزارک اخبار و رویدادها وردپرس

اول: بخشی با عنوان رویدادها به اخبار وردپرس اضافه شده است. این رویداد ها می توانند شامل: همایش ها، کمپین ها و دیگر گرد هم آیی های مرتبط با وردپرس باشند که به صورت محلی قابل تعریف و اطلاع رسانی هستند.

دوم: رویدادها مطابق با کشور زبان مورد استفاده تغییر می کنند. اگر زبان انگلیسی باشد، رویدادهای بین المللی درج می شوند اگر فارسی باشد رویدادهای فارسی مربوط به کشور ایران یا دیگر کشورهای فارسی زبان درج می شوند. در واقع این بخش به IP وابسته شده است به آن معنا که حتی اگر زبان وردپرس را فارسی کنید اما با یک IP غیر ایرانی به وردپرس مراجعه کنید، بخش رویدادها IP را تشخیص می دهد و رویدادهای مربوط به کشور دارنده IP نشان داده می شود. این ویژگی به خصوص برای وبسایت هایی که از چند نویسنده یا مدیر اهل کشورهای مختلف بهره می برند بسیار مناسب است.

 

پیشرفت های ویرایشگر اصلی وردپرس

امکان جدیدی با عنوان Link Boundaries به ویرایشگر متن اضافه شده است. با این امکان ضعف ویرایش لینک برطرف شده است. اگر خاطرتان باشد همیشه بعد از اینکه یک لینک ایجاد می کردیم امکان اینکه براحتی متن آن را در بخش Visual (دیداری) تغییر دهیم وجود نداشت. یعنی با کلیدهای حرکتی راست و چپ نمی توانستیم براحتی بین حروف و کلمات متن لینک حرکت و آن ها را ویرایش یا کم و زیاد کنیم. در وردپرس 4.8 این ضعف قدیمی بالاخره رفع شده است.

Link Boundaries امکان جدید ویرایشگر متن وردپرس

قبل از بروزرسانی وردپرس حتما با استفاده از این راهنما، از وضعیت فعلی وبسایت خود بکاپ تهیه کنید.

 

تغییرات مربوط به توسعه دهندگان وردپرس

تا اینجا از تغییراتی گفتیم که مستقیما در حین استفاده از وردپرس در دسترس ما و قابل استفاده برای عموم افراد هستند. اما وردپرس علاوه بر آن ها، تغییراتی دیگری نیز در هسته وردپرس ایجاد کرده که بیشتر مورد استفاده توسعه دهندگان وردپرس مانند آنهاهی که قالب یا پلاگین می سازند قرار می گیرند. در زیر به 6 مورد مهم اشاره می کنیم:

تغییر در API برخی از ویرایشگرها
اگر قرار است از ویرایشگر TinyMCE در پلاگین خود استفاده کنید، باید بدانید API آن از طریق تکنولوژی Java Script تغییر یافته است.

سفارشی سازی آنلاین انعطاف پذیر شده است
اگر از قسمت سفارشی سازی آنلاین قالب استفاده کرده باشید حتما متوجه شدید که نوار کنار شامل دکمه ها و فهرست، باریک و بعضا در برخی نمایشگرها غیر قابل استفاده می شد. در وردپرس 4.8 این ضعف برطرف شده و عرض نوار مطابق با ابعاد تصویر نمایشگر متغیر و انعطاف پذیر شده است.

نمایش بهتر نام های کاربری
قبلا اگر نام کاربری خیلی طولانی بود، در ابعاد کوچک چون دستگاه هایی شبیه تلفن همراه و …، این نام طولانی به درستی در بخش ادمین وردپرس نمایش داده نمیشد گاها نصفه بود. در وردپرس 4.8 این مشکل با درج نام کاربر در هدر (Header) صفحه ویرایش کاربر، به نحوی رفع شده است. طوری که نام کاربر قابل تشخیص خواهد بود.

قطع پشتیبانی از فایل WMA و WMV
در حال حاضر مرورگرهای بسیار کمی از Silverlight پشتیبانی می کنند. بنابراین پشتیبانی از آندسته فایل هایی که نیاز به پلاگین Silverlight داشتند از وردپرس 4.8 حذف شد. هر چند کماکان در صورتیکه از این نوع فایل ها چون WMA و WMV استفاده می کنید، به صورت لینک قابل دانلود نمایش داده می شوند اما دیگر نمی توان انتظار داشت محتوای آن ها خودکار توسط embedded شناسایی و نمایش داده شوند.

امکان استفاده از API برای ابزارک های جدید
با استفاده از API جدید وردپرس، از این پس می توانید ابزارک های بیشتری علاوه بر 3 ابزارک جدید در بخش های دیگر چون گالری، Playlist و … ایجاد کنید. اگر توسعه دهنده هستید باید بدانید که همین 3 ابزارک جدید با استفاده از یک کلاس پایه و مشترک ایجاد شده اند، کلاسی که برای ایجاد ابزارک های دیگر قابل استفاده خواهد بود.

تغییر رویه برچسب ها
شاید تغییر جالبی نباشد. ابزارک ابر برچسب یا همان Tag Cloud قبلا بر مبنای تعداد دفعات استفاده شده در مطالب نمایان میشد اما این قانون در نسخه 4.8 به تعداد دفعات بازدید تغییر یافته است. بنابراین مبنای نمایش برچسب ها از این پس به جای تعداد دفعات استفاده به تعداد دفعات بازدید تغییر خواهد کرد.

 

رفع اشکال

چنانچه از افزونه جلالی (wp-jalali) استفاده می کنید، بعد از بروز رسانی وردپرس به 4.8 در هنگام ایجاد یا ویرایش برگه ها و نوشته ها با خطای زیر مواجه می شوید:

Failed to load content css: http://domain.com/wp-content/plugins/wp-jalali/assets/css/wysiwyg-rtl.css

برای رفع این مشکل به مقاله نحوه رفع مشکل افزونه جلالی در وردپرس 4.8 مراجعه کنید.

برای فارسی سازی و شمسی کردن تاریخ ها در وردپرس از افزونه جلالی (wp jalali) استفاده می شود. این افزونه قادر است تمامی تاریخ ها را به صورت خودکار به شمسی تبدیل کند.

 

لینک های مفید
نحوه بروز رسانی وردپرس
نحوه ایجاد بکاپ
هاست مخصوص وردپرس

دریافت وردپرس فارسی 4.8
دریافت وردپرس انگلیسی 4.8

منابع
درباره نویسنده
سجاد ابراهیمی
سجاد سالهاست که در حوزه وب هاستینگ و مدیریت سرور فعالیت می کند، او عاشق طبیعت، کوه نوردی و طراحی گرافیک هست و سعی می کند به عنوان هماهنگ کننده در های‌ساپورت بهترین ها را برای کاربران فراهم کند.

دیدگاه خود را ارسال کنید