جوملا 3.8 در مسیر تحول

جوملا 3.8 در مسیر تحول

این روزها جوملا حسابی در حال خانه‌تکانی و تغییرات بی‌سابقه است. از زمان انتشار نسخه 3.7 که قرار بود آخرین نسخه سری 3 باشد می‌توانستیم به وضوح این تغییر رویه را در جوملا حس کنیم.

ما در مقاله پیشین سعی کردیم به معرفی امکانات جدید جوملا 3.8 و البته پیشرفت‌های آینده در نسخه‌ی 4 جوملا بپردازیم تا جایی که تشریح کردیم چطور می‌توانیم جوملا 4 را به عنوان یک موتور محرکه پر قدرت در وبسایتمان مورد استفاده قرار دهیم.


اتفاق جالب این است که انتشار نسخه‌ی پایدار 3.8 که در تاریخ 28ام شهریور ماه انجام شد، بر خلاف پیش‌بینی‌ها با بیش از دو هفته اختلاف زودتر از زمان موعد در دسترس قرار گرفت. به نظر می‌رسد جوملا عزم خود را جزم کرده تا به سرعت به سری 4 و تحولات آینده نزدیک شود.

در ادامه به تشریح ویژگی‌های جوملا 3.8 می‌پردازیم…

هاست جوملا مشاهده پکیج‌های حرفه‌ای هاست جوملا

 

تنظیم url در جوملا جدید

1- بهبود مسیرها

آدرس‌های کاربرپسند، کوتاه و ساده
این آپشن که از مهم‌ترین تغییرات انجام شده در جوملا تلقی می‌شود، به شما این اجازه را می‌دهد تا بتوانید خودتان آدرس صفحه‌های وبسایت را تعیین و مدیریت کنید. یکی از درخواست‌های همیشگی کاربران «حذف ID» از URL بوده است. این تغییر بسیار مفید به شما کمک می‌کند تا از سئو بهتری بهره‌مند شوید و با افزایش رنک سئو، بازدیدکنندگان بیشتری جذب وبسایت شما شوند.

در جوملا 3.8، امکان انتخاب سه گزینه در این خصوص وجود دارد:
سیستم آدرس‌دهی فعلی (این سیستم به عنوان سیستم پیشفرض برای وبسایت‌های جوملایی جدید و همچنین به عنوان آپشنی توصیه شده برای وبسایت‌های موجود در هنگام بروزرسانی جوملا محسوب می‌شود).
سیستم آدرس‌دهی جدید
سیستم آدرس‌دهی جدید بدون ID مربوط به محتوا (صفحه یا نوشته)

ممکن است شما نیز از پیش دارای وبسایت جوملایی بوده و هم‌اینک قصد استفاده از این قابلیت بسیار خوب را داشته باشید. از آنجا که URLهایی که از پیش در وبسایت جوملایی مورد نظر ایجاد شده به صورت 100% با «سیستم آدرس‌دهی جدید» سازگار نیستند، در وهله اول پیشنهاد می‌شود از سیستم آدرس‌دهی فعلی یعنی همان پیشفرض استفاده کنید. چنانچه تمایل به استفاده از سیستم آدرس‌دهی جدید دارید، حتماً ابتدا از محتوای موجود در وبسایت بکاپ تهیه نمایید و سپس از سیستم جدید استفاده و آن را تست کنید. در خصوص وبسایت‌های جدیدی که با استفاده از CMS قدرتمند جوملا ایجاد می‌کنید، پیشنهاد تیم جوملا استفاده از سیستم آدرس‌دهی جدید است.

 

سیستم‌ جدید آدرس‌دهی چه تغییراتی در ساختار URL جوملا ایجاد می کند؟

از زمانی که SEF (قابلیت استفاده از آدرس‌های بهینه در وبسایت جهت ارتقا سئو و کاربردپذیری) در جوملا فعال شده است، تست‌هایی توسط تیم جوملا انجام شده که نمونه‌ای از آن ها را در زیر می‌بینید:

فرض کنید نام وبسایت ما example.com است و صفحه‌ی حاوی مطلبی با عنوان «Tiger» با چند مجموعه (Category) که می‌خواهیم URL آن را تست کنیم:

ساختار URL با سیستم آدرس‌دهی فعلی

example.com/category/72-park/photo-gallery/animals/25-tiger

ساختار URL با سیستم آدرس‌دهی جدید به همراه ID

 example.com/category/26-park/28-photo-gallery/72-animals/25-tiger

ساختار URL با سیستم آدرس‌دهی جدید بدون ID

 example.com/category/park/photo-gallery/animals/tiger

در مثال‌های فوق، اعداد آبی رنگ نشان‌دهنده‌ی ID مربوط به مطالب (Articles) و مجموعه‌ها (Category) هستند.
با به کارگیری سیستم آدرس‌دهی جدید و حذف آیدی‌ها، وبسایت شما از URL ساده‌تر بهره‌مند شده که منجر به ارتقای رنک سئو می‌شود.

چگونه سیستم آدرس‌دهی جدید را فعال کنم؟

سیستم آدرس‌دهی جدید برای محتوا، کاربران، خبرخوان‌ها و تماس‌ها قابل استفاده و فعالسازی است. مسیر فعالسازی آن برای هر بخش یکسان است.
در این مثال نحوه فعالسازی سیستم آدرس‌دهی جدید در بخش محتوا را شرح می‌دهیم:
1- وارد بخش مدیریت جوملا شوید.
2- در منوهای بالا گزینه‌ی محتوا > مطالب را انتخاب کنید.
3- حال بر روی گزینه‌ی انتخاب‌ها واقع در بالا سمت چپ صفحه کلیک کنید.
4- در این صفحه سربرگ مجتمع سازی را انتخاب کنید.
5- جهت فعالسازی سیستم آدرس‌دهی جدید، در مقابل عبارت URL Routing گزینه‌ی Experimental را انتخاب نمایید. حال مقدار گزینه‌های «Remove IDs from URLs» و «فیلدهای سفارشی فعال شد» را بر روی بلی قرار دهید.

به صورت مشابه در نسخه‌ی انگلیسی جوملا این مسیرها را طی کنید:
Content > Articles
Options
Integration Tab
فعالسازی Experimental و انتخاب گزینه‌های Yes مقابل عبارات «Remove IDs from URLs» و «Enable Custom Fields»

2- هموار کردن راه برای رسیدن به جوملا 4

همگام‌سازی آرام با نسخه‌ی اصلی آینده (مخصوص توسعه‌دهندگان)
همانطور که در این مقاله گفتیم، جوملا 3.8 قصد دارد تا کدنویسی و کلاس‌های مورد استفاده در هسته‌ی خود را با توجه به موارد مورد استفاده در جوملا 4 (کلاس‌هایی حاوی کتابخانه PHP Namespace) تغییر دهد تا هر وبسایت، قالب یا پلاگینی که بر روی 3.8 ایجاد و نصب می شود بدون نگرانی در هنگام انتشار نسخه 4 به آن ارتقا پیدا کند. این یک خبر خوب به خصوص برای توسعه‌دهندگان است که می‌توانند با تغییرات و ساخت پلاگین ها و قالب های جدید از همین حالا به استقبال جوملا 4 بروند.

PHP NameSpace

 

اطلاعات نمونه در جوملا

3- اطلاعات نمونه

همواره قابل نصب و چندزبانه شدن
با انتشار جوملا 3.8 می‌توانید به آسانی Sample data یا اطلاعات نمونه را نصب کنید و از قابلیت پشتیبانی همزمان از چند زبان بهره‌مند شوید.
از این پس توسعه‌دهندگان افزونه نیز می‌توانند Sample data ایجاد و به راحتی جهت نصب ارائه دهند.

 

4- بهینه سازی کدها

کدهایی شفاف با Codebase سریع
تغییرات بسیار و بنیادین در کدهای مورد استفاده در جوملا انجام شده و بروزرسانی‌های مفیدی در جوملا 3.8 صورت گرفته تا ضمن بهینه‌سازی‌هایی موثر، خوانایی و سرعت پردازش آن‌ها افزایش یابد.

بهینه سازی کدهای جوملا

 

کد کردن اطلاعات جوملا

5- پشتیبانی از کد کردن اطلاعات

بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین روش رمزنگاری
چنانچه هاست شما از PHP 7 پشتیبانی می‌کند، خبر خوب این است که جوملا 3.8 از رمزنگاری قدرتمند نسل آینده به نام Sodium پشتیبانی می‌کند. افزونه سدیم که در کتابخانه‌های جوملا به کار گرفته خواهد شد، برای PHP 7.2 تعبیه شده است اما از طریق افزونه‌ای امکان پشتیبانی از آن برای نسخه‌های قدیمی‌تر PHP حتی 5.4 که منسوخ شده است، مقدور می‌باشد و کاربران جوملا می‌توانند از آن بهره ببرند.

PHP7.2 در تاریخ 14 سپتامبر در مرحله Release Candidate 2 قرار گرفت و بزودی پس از طی مراحل تست منتشر می‌شود. ما در HiSupport بی‌صبرانه منتظر هستیم تا سرورها را از نسخه 7.1 به این نسخه ارتقا دهیم.

در کنار موارد اشاره شده البته چند تغییر دیگر نیز مناسب توسعه دهندگان حاصل شده که لیست آن ها از اینجا قابل مشاهده هستند.

دریافت جوملا فارسی
دریافت جوملا انگلیسی

منابع
درباره نویسنده
اردشیر بهبود
اردشیر چند سالیست که در حوزه وب و تکونولوژی‌های وابسته فعالیت می‌کند، او همچنین به ترجمه، وبلاگ‌نویسی و امور پشتیبانی و امنیت سرور علاقه زیادی دارد و به عنوان ایده‌پرداز تلاش می‌کند بهترین راه را برای ارائه خدمات و محصولات پیدا کند.
2 دیدگاه برای “جوملا 3.8 در مسیر تحول
 1. علی ضیغمی - 3 مهر, 1396 at 5:11 ب.ظ

  درود بر تیم همیشه بروز های ساپورت
  منم یکی از منتقدای نمایش عدد توی url جوملا بودم. حذف شناسه از آدرس url پستها توی جوملا جدید بعد از این همه وقت جای خوشحالی داره واقعا!

  پاسخ
  • اردشیر بهبود - 3 مهر, 1396 at 8:10 ب.ظ

   ممنون از توجهتون. بله این قابلیت به خصوص برای SEO بسیار مهم و البته موثر هست.

   پاسخ

دیدگاه خود را ارسال کنید