DKIM چیست و چرا در ارسال ایمیل اهمیت دارد؟

DKIM چیست و چرا در ارسال ایمیل اهمیت دارد؟

DKIM که از ادغام دو روش اعتبارسنجی در شرکت های یاهو و سیسکو تشکیل شده است، در سال 2004 رسما معرفی شد.
سیسکو یک استاندارد احراز هویت مبتنی بر امضا و یاهو سیستمی جهت بررسی DNS های دامنه طراحی کرده بودند.
با ادغام این دو تکنولوژی پروتکل استانداری با نام (DomainKeys Identified Mail (DKIM پدید آمد که توسط آن فرستنده ایمیل از طریق دامنه احراز هویت میشود. بدین ترتیب ایمیل های مخرب و غیر واقعی از ایمیل های صحیح و سالم تمیز داده می شوند.

بیش از 13 سال از معرفی رسمی DKIM میگذرد و امروز اغلب سرویس دهنده های ایمیل از این پروتکل به عنوان مبنایی برای پذیرش یا رد ایمیل ها استفاده می کنند. در ادامه به تشریح جزییات این پروتکل می پردازیم.

 

نحوه اعتبار سنجی DKIM چگونه است؟
با استفاده از DKIM، سرویس دهنده، ایمیل ارسالی را که به یک کلید خصوصی مجهز می کند. در عین حال کلید عمومی آن در DNS Zone دامنه به عنوان یک رکورد TXT ذخیره می شود. بنابراین هنگامی که ایمیل در سرویس دهنده مقصد دریافت شد، سرویس دهنده مقصد ابتدا کلید خصوصی که همراه ایمیل آمده است را با کلید عمومی که از طریق DNS دامنه، قابل شناسایی است، تطبیق می دهد. در صورتیکه نتیجه مثبت بود، ایمیل احراز هویت شده و در صندوق دریافت مخاطب جای می گیرد. در غیر اینصورت بسته به نوع و محتوای ایمیل، یا در اسپم قرار میگیرد یا به طور کل رد و Reject می شود.

از آنجاییکه امروز اغلب قریب به اتفاق سرویس دهنده ها از DKIM به عنوان یکی از مهمترین روش های احراز هویت استفاده می کنند، بنابراین لازم است همواره ایمیل های خود را به این پروتکل مجهز کنید. چنانچه از خدمت های ساپورت استفاده می کنید، باید بدانید که تمامی سرویس ها از این تکنولوژی پشتیبانی می کنند و به طور خودکار بر روی تمامی دامنه ها فعال شده است.

 

چگونه اطمینان حاصل کنیم DKIM در هاست و دامنه ما فعال شده است؟
ابزارهای بسیاری جهت انجام این کار وجود دارند. اما mxtoolsbox از ابزار معتبر و بروز در حوزه ایمیل می باشد. کافیست به mxtoolsbox مراجعه و همانند تصویر زیر، دامنه و Selector آن را وارد کنید.

تاییده DKIM

Domain: sample.com
Selector: default

 

نحوه فعال سازی DKIM
همانطور که پیش تر اشاره شد، در صورتیکه از خدمات های ساپورت استفاده می کنید DKIM قبلا بر روی تمامی دامنه فعال شده و لذا نیاز به انجام کاری نیست. اما به طور کلی می توانید با استفاده از یکی از دو راهنمای زیر بسته به هاست لینوکس یا هاست ویندوز، اقدام به فعال سازی DKIM نمایید:

نحوه فعال سازی DKIM در سی پنل
نحوه فعال سازی DKIM در پلسک

درباره نویسنده
سجاد ابراهیمی
سجاد سالهاست که در حوزه وب هاستینگ و مدیریت سرور فعالیت می کند، او عاشق طبیعت، کوه نوردی و طراحی گرافیک هست و سعی می کند به عنوان هماهنگ کننده در های‌ساپورت بهترین ها را برای کاربران فراهم کند.
2 دیدگاه برای “DKIM چیست و چرا در ارسال ایمیل اهمیت دارد؟

دیدگاه خود را ارسال کنید