چرا باید به وردپرس 4.9 ارتقا دهیم؟

چرا باید به وردپرس 4.9 ارتقا دهیم؟

وردپرس 4.9 به افتخار «بیلی تیپتُن» موزیسین سبک Jazz و رهبر گروه، Tipton نام گرفته و از امروز جهت دانلود یا بروزرسانی در دسترس می‌باشد. قابلیت‌های جدیدی که در وردپرس 4.9 افزوده شده است، باعث می‌شود تا امر طراحی بسیار آسان شود و همچنین شما را در مقابل خطاهای مربوط به کدنویسی ایمن نگه ‌دارد.

قدرت وسیع در سفارشی سازی، بررسی خطاهای کدنویسی و بسیاری از تغییرات حیرت انگیز دیگر، وردپرس 4.9 را به بهترین نسخه ای که تا کنون منتشر شده، تبدیل کرده است. پس در ادامه به تشریح این موارد می پردازیم…

هاست وردپرس جهت بررسی پکیج ها و مقایسه کلیک کنید

ویژگی‌ها و تغییرات جدید در وردپرس 4.9

بخش اول: بهبود روند سفارشی‌سازی

1- پیش‌نویس کردن و امکان تعیین زمان برای انتشار

از این پس می‌توانید تغییرات دلخواه خود را در قسمت‌های مختلف اعمال کرده و به جای نشر آنی، آن‌ها را به صورت پیش‌نویس ذخیره کنید. اینگونه هر زمان که خواستید تغییرات ایجاد شده را منتشر می‌کنید.

البته برای انجام این کار نیاز نیست بعداً دوباره به پیشخوان وردپرس مراجعه و تغییرات مورد نظرتان را به صورت دستی منتشر کنید. با استفاده از آپشن جدید می‌توانید تاریخی را مشخص کنید تا وردپرس در آن تاریخ به صورت خودکار تغییرات مورد نظرتان را منتشر کرده و در وبسایت نمایش دهد. همه‌چیز طبق برنامه پیش می‌رود…
 این ویژگی جدید همچنین این امکان را به شما می‌دهد تا پیش‌نمایشی از تغییرات صورت گرفته را مشاهده کنید. جالب آنکه این پیش‌نمایش یا همان Preview نه تنها برای مدیر وبسایت قابل نمایش است بلکه به راحتی می‌توانید آدرسی که پیش‌نمایش را در مرورگر نشان می‌دهد (URL)، به همکاران و مشتریان خود ارائه دهید تا آن‌ها نیز بتوانند تغییرات جدید را مشاهده کرده و نظرشان را درباره‌ی آن با شما در میان بگذارند.

2- قفل دیزاین، راهی برای محافظت از تغییرات صورت گرفته

شاید تاحالا شما هم جدل دو طراح را در خصوص تغییرات زیبای قابل اعمال در یک پروژه دیده باشید. در اکثر مواقع یکی از آن‌ها کار نهایی را بدست می‌گیرد و تغییرات دلخواهش را اعمال می‌کند. ویژگی قفل دیزاین یا طراحی در وردپرس 4.9 این امکان را به شما می‌دهد تا تغییرات مورد نظرتان را پس از ذخیره و پیش‌نویس کردن، قفل کنید تا هیچ‌کس دیگر قادر به اعمال تغییرات دیگر و یا حذف کارهای زمان‌بری که انجام داده‌اید، نباشد.

لازم به ذکر است که این ویژگی قبلا فقط برای بخش نوشته‌ها قابل استفاده بود.

 

3- راه‌حلی برای حفظ تلاش شما!

گاهی اوقات کاری واجب پیش می‌آید و مجبور می‌شوید بدون ذخیره کردن پیش‌نویس تغییرات ایجاد شده، میز کار را ترک کنید. شاید هم کامپیوتر یا لپ‌تاپتان به هر دلیل ریست شود و مهلت ذخیره کردن تغییرات را پیدا نکنید.
دیگر نمی‌خواهد نگران این موضوع باشید. پس از مراجعه مجدد به پیشخوان، وردپرس بسیار محترمانه از شما سؤال می‌کند که آیا دوست دارید تغییراتی که ذخیره نکرده بودید را برایتان ذخیره کنم؟

بیشتر بخوانید نحوه بروزرسانی وردپرس

 

بخش دوم: بهسازی کدنویسی

وردپرس 4.9 تجربه بسیار بهتری را در ویرایش کدها ارائه می‌دهد. قابلیت‌های بخش ویرایشگر کد در قسمت Custom CSS و ویرایش‌گر پوسته یا پلاگین بسیار افزایش یافته و عملاً همه‌چیز در این بخش‌ها بهتر پیش می‌رود. برای مثال:

1- امکان Syntax Highlighting و بررسی خطاها

این قابلیت بیشتر موقعی به کمکتان می‌آید که نمایش محتوای وبسایت با مشکل مواجه شده و نمی‌توانید حدس بزنید دقیقاً کدام قسمت از کدهای CSS خطا دارد. با به کار گیری قابلیت Syntax Highlighting (برجسته کردن خطاهای نحوی کدنویسی) و بررسی کلی خطاها در ویرایشگر CSS و ابزارک Custom HTML که قبلا در وردپرس 4.8.1 معرفی شده بود، به سرعت می‌توانید از خطاهای موجود مطلع شوید. وردپرس جدید این تضمین را به شما می‌دهد تا کدها را بسیار آسان‌تر اسکن کنید و با مشخص کردن محل وقوع خطا، آن را به راحتی رفع کنید.

ممکن است بعضی از افراد از قابلیت Syntax Highlighting خوششان نیاید و آن را مزاحم کار کدنویسی خود بدانند. اگر شما هم از آن دسته افرادید، به بخش Users > Your Profile مراجعه کرده و آن را غیرفعال کنید.


وردپرس 4.9 به افزودن این دوقابلیت در این بخش بسنده نکرده و چند خصوصیت جدید از جمله پیشنهاد کد و تکمیل خودکار (auto-completion) را نیز به بخش ویرایش‌گر CSS افزوده است.

2- فضایی امن برای آسودگی خاطر

تقریباً همه‌ با صفحه‌ی سفید یا همان صفحه مرگ آشنایی دارند. از این پس عواملی که در هنگام ویرایش کدهای پلاگین یا پوسته منجر به وقوع این خطا می شوند خودکار تشخیص داده شده و به شما اطلاع داده می شود.

وردپرس 4.9 کدها را چک می‌کند و در صورت وجود خطا، در مورد ذخیره‌سازیشان به شما اخطار می‌دهد. دیگر آسوده سرتان را روی بالش خواهید گذاشت.

بیشتر بخوانید 15 نکته طلایی برای ایمن سازی وردپرس

3- اخطار: وجود خطر احتمالی!

زمانی که پوسته و افزونه‌ها را مستقیماً ویرایش می‌کنید، وردپرس 4.9 به شما اخطار می‌دهد که انجام این عمل خطرناک است و پیشنهاد می‌کند این تغییرات را پیش از بروزرسانی، پیشنویس و تست کنید. اینگونه راه ایمن را انتخاب کرده‌اید و نهایتا تیم شما، مشتریان و حتی خودتان بابت این انتخاب از خود تشکر می‌کنید.
 

بخش سوم: بروزرسانی‌های بخش ابزارک

پیش از این گفته شد که وردپرس 4.9، مشکلات موجود در کدنویسی را بررسی می‌کند. این بررسی شامل بخش ویرایش‌گر ابزارک‌ها و یا همان Widgets هم بود. علاوه بر آن بروزرسانی‌های دیگری نیز در این بخش اتفاق افتاده است:

1- گالری ابزارک جدید

بذر این تغییر در وردپرس 4.8 کاشته شد. در آن نسخه ویجت‌های مدیا معرفی شدند که امکان درج متن، صدا، تصویر و ویدئو را فراهم می‌کردند. وردپرس 4.9 گالری ویجت (ابزارک) جدید را معرفی کرد. این ابزارک به شما اجازه می‌دهد آلبومی از تصاویر را به صورت گالری ایجاد کرده و در بخش‌های تعبیه شده برای ابزارک مثل Sidebarهای اکثر پوسته‌ها قرار دهید.

2- دکمه‌ی افزودن رسانه

ابزارکی که در نسخه‌ی 4.8 وردپرس معرفی و تعبیه شده بود، در واقع یک ابزارک نوشته (Text) بود که تنها دارای دو حالت متن و دیداری بود. پس اگر نیاز به افزودن رسانه‌ای مانند یک تصویر داشتید، لازم بود برای آن کد HTML بنویسید.
وردپرس 4.9 این مشکل را حل کرد و با افزودن دکمه‌ی «Add media» دیگر به راحتی می‌توانید تصویرهای موردنظرتان را به ابزارک متن اضافه کنید.

بخش چهارم: بهینه‌سازی بخش پوسته و سایت‌سازی

1- هوشمندسازی تغییرات پوسته

وقتی که پوسته را تغییر می‌دهید، ابزارک‌ها به اشتباه فکر می‌کنند که آن‌ها نیز می‌توانند تغییر مکان دهند. حال اینکه با هوشمند سازی انجام شده در وردپرس 4.9، منو و ابزارک‌ها در محل‌هایشان پایدارتر شده و شما با آسودگی بیشتری امکان ایجاد تغییر در پوسته خواهید داشت.

2- یافتن و مشاهده پیش‌نمایشی از یک پوسته‌ کارآمد و کامل

دنبال پوسته‌ای جدید برای وبسایت خود هستید؟ از حالا کافی است که به بخش سفارشی‌سازی (Customizer) مراجعه کرده و با جست‌وجو از بین بیش از 2600 پوسته‌ی موجود، یکی را انتخاب و پیش از جایگزین کردن آن با پوسته‌ی فعلی، پیش‌نمایشی از آن را مشاهده کنید. چنانچه پس از Preview، پوسته مورد نظر کارآمد و مورد پسندتان بود، آن را نهایی کرده و مورد استفاده قرار دهید.


3- دستورالعمل بهتر، سردرگمی کمتر

آیا تا پیش از این به هنگام ایجاد منوی جدید کمی گیج می‌شدید؟ شاید با انتشار این نسخه از وردپرس، دیگر چنین اتفاقی نیافتد. در وردپرس 4.9 به دلیل تجربه کاربری یا همان UX بهتر، پروسه ساخت منوهای جدید بسیار آسان شده است. شاید بهترین اصطلاحی که می‌شود برایش به کار برد، User-friendly شدن بیشتر است. کافی است خودتان امتحان کنید. وردپرس شما را به بهترین نحو راهنمایی خواهد کرد.

منابع
درباره نویسنده
اردشیر بهبود
اردشیر چند سالیست که در حوزه وب و تکونولوژی‌های وابسته فعالیت می‌کند، او همچنین به ترجمه، وبلاگ‌نویسی و امور پشتیبانی و امنیت سرور علاقه زیادی دارد و به عنوان ایده‌پرداز تلاش می‌کند بهترین راه را برای ارائه خدمات و محصولات پیدا کند.
2 دیدگاه برای “چرا باید به وردپرس 4.9 ارتقا دهیم؟
 1. شهروز ر - 27 آبان, 1396 at 1:42 ق.ظ

  کم کم داره مترکونه. دیگه نیازی نیست واسه ویجت عکس و تبلیغات وردپرسی توی سایدبار پلاگین نصب کنیم…
  ممنون از مطلب مفیدتون

  پاسخ
  • اردشیر بهبود - 27 آبان, 1396 at 11:00 ق.ظ

   چه خوب که این مطلب براتون مفید بوده. بله قابلیت های جدید بعضا با استفاده از پلاگین محقق میشد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ارسال کنید