جوملا 3.7 کامل تر از همیشه با امکانات فراوان

جوملا 3.7 کامل تر از همیشه با امکانات فراوان

سرانجام پس از ارائه نسخه های مختلف از آلفا، بتا و Release Candidate در تاریخ 25 آوریل 2017 آخرین نسخه از سری 3.0 جوملا منتشر گردید.
در جوملا 3.7 بیش از 700 امکان جدید، بروزرسانی، بهبود و رفع عیب حاصل شده است که از این حیث رکورد دار بوده و بسیار فراتر از انتظار ظاهر شده است.
در این نسخه نه تنها با استفاده از مفاهیم UX/UI تغییرات ویژه ای در ظاهر و رابط کاربری محیط مدیریت حاصل شده بلکه امکانات و گزینه های بیشتری در اختیار کاربران قرار گرفته است.

در این نسخه، تعداد 7 ویژگی بیشتر از بقیه خودنمایی می کنند. که به تشریح آن ها می پردازیم:

فیلد سفارشی جوملا
1- فیلد سفارشی
یکی از مهمترین امکانات جدید جوملا ۳.۷، امکان اضافه کردن فیلد سفارشی به مطالب، کاربران و تماس ها می باشد. با استفاده از این ویژگی شما 15 فیلد مختلف در اختیار دارید که در هنگام ویرایش هر مطلب به طور مجزا گزینه های آن را مشاهده و می توانید اطلاعات مورد نظر را در آن ها قرار دهید. در این صورت متن شما به بخش های مجزا با اطلاعات مرتبط تقسیم می شود. همچنین این قابلیت به گونه ای اجرا شده است که توسعه دهندگان می توانند در افزونه یا قالب های خود از این ویژگی استفاده کنند.
2- سایت های چند زبانه
برای افرادی که نیاز به راه اندازی سایت چند زبانه دارند، ترجمه محتوا به طور قابل توجهی بهبود یافته و ساده تر شده است. این ترجمه که از طریق یک واسط انجام می شود به شما امکان میدهد برای زبان مورد نظر یک پکیج طراحی و در جوملا نصب کنید. حال یک دکمه به نام زبان مورد نظر ایجاد شده و در پنل قابل رویت است. بنابراین کافیست بر روی آن کلیک کنید تا زبان برای وبسایت فعال شود. از همین طریق امکان ویرایش ترجمه ها نیز وجود دارد.
سایت چند زبانه جوملا
مطالب جوملا
3- یکپارچه سازی فرایندها
مدیریت محتوا از اولویت های جوملا 3.7 بوده است. قبلا برای ایجاد منو، ابتدا مطلب ایجاد و سپس منو به صورت جداگانه ساخته میشد و در مرحله سوم مطلب و منو به هم متصل میشدند. در جوملا 3.7، این 3 مرحله به 1 مرحله کاهش یافته است. بنابراین ایجاد منو، مطلب و ارتباط آن ها را نیز در یک مرحله انجام می دهید.
4- مدیریت منو
شما مختارید بر اساس سطح دسترسی گروه‌ کاربری، منوهای مدیریت مختلف داشته باشید. به آن معنا که منوها به فراخور هر گروه کاربری قابل سفارشی سازی هستند. از طرفی هنوز هم می توانید از منوهای پیش فرض جوملا بدون تغییر استفاده کنید.
مدیریت منو جوملا
افزونه های جوملا
5- مدیریت افزونه ها
گاهی اوقات ممکن است یک افزونه به اشتباه از طریق پنل مدیریت حذف شود، حال اینکه این افزونه ممکن است بخش مهمی از وبسایت شما را تحت کنترل داشته باشد. بنابراین قاعدتا با حذف پلاگین، وبسایت شما دچار مشکل میشود. جوملا 3.7، حذف مستقیم پلاگین از طریق پنل مدیریت را غیر فعال و آن را موکول به حذف کامل پکیج کرده است.
6- تغییر ظاهر و تجربه کاربری
این روزها هر جا که سخن از طراحی است حتما طراحی کاربر محور یا به عبارتی طراحی تجربه کاربری را خواهید شنید. در این مفهوم به این توجه می کنیم که طراحی را چگونه انجام دهیم تا بهترین تعامل را با کاربر برقرار کرده و ضمن قرار گرفتن هر چیز سرجای خود بهترین جلوه بصری و کاربری را نیز داشته باشد. در جوملا 3.7 به این مفهوم در بخش های زیر توجه شده است:
طراحی محیط کاربری، مدرن و مسطح (Flat) شده است.
دکمه های بروز رسانی، تغییر زبان و قالب در جای بهتری قرار گرفته اند.
بدون نیاز به ورود جداگانه، مدیر و کاربر هر دو از یکجا لاگین می کنند.
تغییر ظاهر جوملا
ویرایشگر TinyMCE
7- بهبود ویرایشگر TinyMCE
امکانات خیلی خوبی به ویرایشگر جوملا اضافه شده است. در نوار ابزار دکمه هایی جهت قرار دادن لینک منوها، تماس و همینطور خوراک خبری (RSS Feed) تعبیه شده است. ضمن اینکه با بکارگیری مجموعه متعددی از تنظیمات که امکان تخصیص به گروه های کاربری مختلف را نیز دارند، می توانید به سادگی و تنها با عمل کشیدن و رها کردن (Drag &Drop) محتوای مورد نظر را سفارشی سازی و آماده کنید.

علاوه بر این ها، 8 مشکل امنیتی با درجه اهمیت پایین نیز رفع شده شده است ضمن اینکه در بحث Caching نیز بهبود های مناسبی برای تعامل با هاست ایجاد شده است.
در کنار این موارد البته تغییرات بسیار زیاد دیگری حاصل شده که لیست آن ها از اینجا قابل مشاهده هستند.

توجه کنید Joomla 3.7 از خانواده Joomla 3.x است بنابراین در صورتیکه در حال حاضر از یکی از نسخه های سری 3 استفاده میکنید، بروزرسانی تنها با یک کلیک از طریق پنل انجام می شود.

دریافت جوملا فارسی
دریافت جوملا انگلیسی

بعد از وردپرس، جوملا محبوب ترین سیستم مدیریت محتواست. در عین حال استفاده از این سیستم تا کنون علارغم امکانات و قدرت بسیار خوب آن، به دلیل پیچیدگی در کار، کمتر مورد استقبال قرار گرفته بود که به نظر می رسد با تغییرات اخیر، شاهد رشد کاربران این سیستم قدرتمند شویم.

بد نیست آماری خلاصه از جوملا داشته باشید:
جوملا بیش از 80 میلیون بار دانلود شده است.
جوملا از بیش از 10هزار پلاگین و افزونه برخوردار است.
جوملا به 68 زبان زنده دنیا از جمله فارسی ترجمه شده است.
بیش از 2 میلیون وبسایت در دنیا از جوملا استفاده می کنند.
هسته جوملا از 550هزار خط کد تشکیل شده است.
جوملا از بیش از 900 فرد متخصص، داوطلب و حامی بهره می برد.

درباره نویسنده
سجاد ابراهیمی
سجاد سالهاست که در حوزه وب هاستینگ و مدیریت سرور فعالیت می کند، او عاشق طبیعت، کوه نوردی و طراحی گرافیک هست و سعی می کند به عنوان هماهنگ کننده در های‌ساپورت بهترین ها را برای کاربران فراهم کند.

دیدگاه خود را ارسال کنید